Lymfa

Lymfa je bezbarvá vodnatá tekutina, která proudí lymfatickým systémem, systémem složeným z lymfatických cév (kanálů) a mezi nimi ležících lymfatických uzlin. Její funkcí, podobně jako u žilního systému, je vracet tekutinu z tkání zpět do oběhu. Lymfa se tvoří z mezibuněčné tekutiny, která je tekutinou mezi buňkami ve všech tělesných tkáních.

Lymfa je obecně podobná krevní plazmě, což je tekutá složka krve. Vrací bílkoviny a nadbytečnou mezibuněčnou tekutinu do krevního oběhu. Lymfa také transportuje tuky z trávicího systému do krve prostřednictvím chylomikronů. Bakterie mohou vstoupit do lymfatických kanálků a být transportovány do lymfatických uzlin, kde jsou zničeny. Metastatické rakovinné buňky mohou být také transportovány prostřednictvím lymfy.

Lymfa, která opouští lymfatickou uzlinu, je bohatší na lymfocyty než krevní plazma. Lymfa, která se tvoří v lidském trávicím systému, se nazývá chyle a je bohatá na triglyceridy (tuky), a vypadá mléčně bíle kvůli svému obsahu lipidů. 

Lymfatický systém je součástí imunitního systému a hraje klíčovou roli v obraně těla proti infekcím a udržování rovnováhy tekutin. Zahrnuje síť lymfatických cév, které transportují lymfu, což je čirá tekutina obsahující bílé krvinky, z tkání zpět do krevního oběhu.

Jak lymfatický systém funguje:

Sběr nadbytečné tekutiny: Lymfatické cévy sbírají nadbytečnou tekutinu, která uniká z krevních kapilár do tkání. Tato tekutina se stává lymfou.

Filtrace: Lymfa je transportována do lymfatických uzlin, které filtrují škodlivé látky, jako jsou bakterie, viry, poškozené buňky a rakovinné buňky.

Imunitní reakce: Lymfatické uzliny také produkují a uvolňují imunitní buňky, jako jsou lymfocyty, které pomáhají bojovat proti infekcím.

Návrat do krevního oběhu: Po pročištění lymfa pokračuje lymfatickými cévami do sběrných kanálků, kde se vrací do krevního oběhu.